Prostor kopce Slavíček bude hostit boje nejlepších orienťáků na klasice, pojďme se podívat, co terén nabízí:
Některé kopce na severu Čech nesou libozvučná pojmenování. Patří mezi ně i Slavíček (535 m n. m.) vystupující v severní části Ralské pahorkatiny. Jeho členité a převážně zalesněné svahy oddělují obce Sloup v Čechách a Svojkov, kde za romantickou roklí Modlivého dolu navazuje vyšší, ale méně známý Tisový vrch (540 m n. m.).
Převážnou část rozložitého návrší Slavíček tvoří svrchnokřídové pískovce, mnohde vystupující ve výrazných členitých skalních útvarech, samotný vrchol a také severní temeno jsou však už z mladotřetihorní čedičové vyvřeliny.
Modlivý důl je temnou soutěskou uzavřenou mezi pískovcovými skalními stěnami. Ústřední partii tvoří amfiteátr s uměle vyhloubeným výklenkem s kaplí a novogotickým portálem ze 30. let 19. století. V okolí zaujme bizarní svět skalních věží a bašt, z nichž některé jsou vyhledávaným lezeckým terénem.
V krajině ještě nápadnější je skupina pískovcových skal poblíž Svojkova, která zaujme už při pohledu ze silnice. Dominuje jí skalní věž s alpsky znějícím názvem Matterhorn, výraznými skalami jsou i Praděd, Věž přátelství, Českolipská věž atd. Zajímavým skalním členěním se vyznačuje také severní až severozápadní úbočí Slavíčku už blíže k obci Sloup. Najdeme zde např. Švédskou stěnu, Tureckou hlavu nebo Sochu svobody. Přímo proti skalnímu ostrohu hradu Sloup se otevírá vstup do uměle vyhloubené Samuelovy jeskyně.
U závodů MČR 2022 a také Bohemie 2023 můžete v logu závodů nalézt podobu slavíčka, který vás bude provázet celými závody. Který slavíček bude ten váš? Ikonický kopec uprostřed závodního prostoru, ptáček, který vám bude hvízdat nad hlavou, nebo vám bude stačit oranžovo-bílé logo na mapě?