MČR na Slavíčku po 26 letech – 1. část

MČR na klasické trati a lesní prostor v okolí Sloupu v Čechách a Svojkova, to je spojení, které funguje. Bude to neuvěřitelných 26 let, kdy se ve stejném prostoru právě republikový šampionát na klasice běžel. Shromaždiště závodu 21. září 1996 tehdy bylo severně v dnes již neexistujícím rekreačním středisku. Mapu Modlivý důl 1 : 10 000 mapoval Jiří Beránek. Pořadatelské funkce zastalo především osvědčené novoborské duo závodníků, dnes běhajících již v kategorii H80, ředitel závodu Jaroslav Křtěnský a stavitel tratí Miroslav Beránek. A právě Mirek zavzpomínal na tehdejší MČR.
„Od té doby došlo k nějakým změnám, hlavně u porostů, na skále proti sloupskému skalnímu hradu přibyla vyhlídková věž a k ní cesta, ale na atraktivnosti a náročnosti skalních partií v západní části prostoru léta nic neubrala,“ zavzpomínal na závodní terén. Věří, že se třeba i na letošních závodech najdou pamětníci, kteří se zúčastnili v roce 1996, přijedou zavzpomínat a porovnat, jaké to bylo tehdy a jaké je to dnes. Připraven je pro všechny zájemce veřejný závod.
Na závěr ještě jedna rada: „Všeobecně i letos platí stejné rady jako před 26 lety — v těch nejsložitějších skalnatých partiích raději dvakrát pozorně přečíst mapu a jít najisto než ztratit kontakt nebo zbytečně výšku. V těchto terénech pak minuty rychle naskakují v neprospěch chybujícího.“
Za pár dní se můžete těšit na závodní mapu z roku 1996, vzpomínky a rady tehdejších medailistů – Rudolfa Ropka a Tomáše Prokeše, mezi kterými o zlatu rozhodovala necelá vteřina!
A co nás tedy čeká letos? Shromaždiště bude na louce u obce Svitava, závodní prostor je rozšířen ještě o les sahající více na východ až k Velenicím. V sobotu se poběží kvalifikace a v neděli budou ti nejlepší bojovat ve finále. A tratě finále určitě budou stát za to – stavitelem je autor klasiky na MS 2021 oceněný titulem „autor nejlepší světové tratě roku“ Petr Pekka Karvánek.